Od 2 lipca w Radomiu zaczynają się Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato. W tym roku główne wydarzenia będą się odbywały pod hasłem Freedom Film Festival.
Kameralne Lato w 2023 r. potrwa od 2 do 8 lipca. Nieprzypadkowo, dzięki temu organizowanemu od 2008 r. wydarzeniu, Radom stał się ważnym punktem na filmowej mapie Polski.
– „Kameralne Lato od początku swojego istnienia związane jest z Radomiem. I od początku było to nasze celowe działanie. Zależało nam, by wielkie imprezy filmowe odbywały się nie tylko w Warszawie, ale także w innych rejonach Mazowsza. Chcieliśmy zaprezentować radomskiej publiczności nietuzinkowe, artystyczne kino, którego nie da się obejrzeć w multipleksach, a jednocześnie pokazać przedstawicielom środowiska filmowego, jak twórczo, kreatywnie i przy okazji przyjemnie można spędzać czas na południowym Mazowszu” – mówi producent festiwalu i dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak.
W niedzielę, już od godz. 10:30, zaplanowano w hotelu Gromada akredytację uczestników międzynarodowych warsztatów filmowych „Together”, a później spotkanie integracyjne i wykład w ramach tego przedsięwzięcia. Inicjatywa, realizowana w ramach programu Erasmus+, adresowana jest młodzieży z Polski, Francji, Niemiec i Włoch. Następnie, od godz. 14, w Miejskim Ośrodku Kultury „Amfiteatr” odbędzie się Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej „ABC Pracy z Kamerą”. Warsztaty skierowane są do nastolatków z Radomia i okolic. Te dwa projekty wpisują się jedną z najważniejszych misji radomskich spotkań filmowych, która jest związana z edukacją.
Oficjalnie Kameralne Lato otworzy tradycyjnie „Freedom Retro CarSPOT”. W niedzielę, 2 lipca od godziny 18, na radomskim Rynku będzie można zobaczyć klasyczne modele sprzed 1989 r. oraz dowiedzieć się, w jakich filmach można odszukać prezentowane pojazdy. Odbędzie się także konkurs na najbardziej filmowe auto w dwóch kategoriach – samochodów wyprodukowanych po jednej i drugiej stronie żelaznej kurtyny. Na sam koniec dnia zaplanowano kino samochodowe na parkingu Castoramy w Radomiu. O godz. 21:45 każda chętna osoba będzie mogła obejrzeć film „Mad Max: Na drodze gniewu”.
Freedom Film Festival, nad którym nadzór sprawuje dyrektor artystyczny Łukasz Adamski, to głównie dwa konkursy filmowe. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych zaprezentowane zostaną produkcje z całego świata, m.in. z Australii, Finlandii czy Izraela. Filmy zagraniczne oceni jury w składzie: Krzysztof Zanussi (przewodniczący), Lena Góra i Agnieszka Glińska. Natomiast w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych przedstawionych będzie dwadzieścia polskich krótkich metraży. Produkcje oceniać będą: Michał Oleszczyk (przewodniczący), Małgorzata Zajączkowska, Marek Świszcz i pełniąca rolę ambasadorki Kameralnego Lata Anna Mucha.
Podczas wyświetlania filmów „Niebo nad Radomiem” będą zaprezentowane obrazy odnoszące się do tematu wolności. Taka tematyka, jak podkreśla Łukasz Adamski, ma być ukazywana w najróżniejszych aspektach. Przedstawione zostaną takie produkcje sci-fi jak Ex Machina” (reż. Alex Garland) oraz „Raport mniejszości” (reż. Steven Spielberg), które mają stanowić przyczynek do dyskusji odnośnie zagrożeń i ograniczeń, jakie niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji. Wprowadzenia do filmów, a także późniejsze dyskusje poprowadzą Michał Oleszczyk, Łukasz Adamski i Natalia Hluzow.
Odbędą się również pokazy specjalne, w których udział wezmą zaproszeni goście. Na plenerowym pokazie filmu „Roving Woman” pojawi się Lena Góra. Ponadto swoją najnowszą produkcję zaprezentuje sam Krzysztof Zanussi, zaś Sebastian Fabijański opowie o swoim debiutanckim krótkometrażowym dziele „Hawaje”, który zostanie wyświetlony na dziedzińcu Klubu Festiwalowego. Obejrzeć będzie można poświęcone sytuacji w Ukrainie dokumenty Magdaleny Juszczyk, z którą będzie można podyskutować po wyświetlonym filmie.
Podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się Konkurs Filmów Odrzutowych „Hyde Park”. Zaprezentowana będzie twórczość początkujących filmowców, wymykająca się jednoznacznym klasyfikacjom. Zwycięzcy tradycyjnie wybrani będą przez festiwalową publiczność.
– „Możliwość oglądania amerykańskich hitów “pod chmurką” lub w kinie samochodowym; okazja, by spotkać na żywo gwiazdy ekranu; sposobność, by zapoznać się z dziełami młodych twórców z całego świata – to tylko początek listy powodów, dla których warto wziąć udział w tegorocznym FREEDOM Film Festival, czyli części filmowo-artystycznej Kameralnego Lata” – zachęca Natalia Hluzow, rzeczniczka prasowa festiwalu.
Dla uczestników festiwalu zaplanowano także wydarzenia towarzyszące. Akademia Zawodowców będzie świetną okazją dla nastolatków, aby w pełni poznać tajniki aktorstwa filmowego. Z kolei dla najmłodszych pasjonatów kina zorganizowane zostaną spotkania filmowe Kameralne Lato Dzieciom. Wyświetlone będą dwa dzieła – „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona” oraz „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!”. Dzieci dowiedzą się także, jak powstaje film i jak dbać o bezpieczeństwo.
Kameralne Lato zakończy się 8 lipca. Podczas ceremonii finałowej w radomskim Teatrze Powszechnym odbędzie się rapowy koncert. Swoje autorskie utwory zaprezentuje Sebastian Fabijański – aktor, raper i artysta, niedawno debiutujący w roli reżysera reżyser. Następnie zaplanowano balkonowy koncert muzyki filmowej na ulicy Moniuszki.
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Wstęp na wyżej wymienione konkursy, pokazy filmów, wydarzenia towarzyszące oraz do klubu festiwalowego PaTaThai jest wolny. Wyjątkiem jest gala finałowa, na którą obowiązują zaproszenia. Pełny program wszystkich wydarzeń Kameralnego Lata od 2 do 8 lipca dostępny jest TUTAJ.