Radomskie Muzeum przy Rynku można odwiedzać już od 4 lutego. Głodna sztuki, kultury i historii publiczność będzie z pewnością zachwycona wizytą.
Nowy Malczewski
Warto trafić pod adres Rynek 11 w Radomiu, aby zobaczyć nowy depozyt autorstwa samego Jacka Malczewskiego pt. „Autoportret z kwiatem koniczyny”. -„To jeden z portretów własnych artysty, który powstał w czasie, gdy mieszkał w willi „Pod Matką Boską“ na krakowskim Zwierzyńcu. W dłoni artysta trzyma kwiat koniczyny, który może być symbolem siły i życia. Jacek Malczewski, podobnie jak w późniejszym “Autoportrecie z kwiatem ostu”, który także u nas zobaczycie, podjął temat losu i posłannictwa artysty. Jego dumna i dominująca sylwetka odziana w złoto ukazuje artystę jako pewnego swej wartości twórcę pełnego wiary w siłę i oddziaływanie swej sztuki.” – zachęca Muzeum na swoim facebookowym profilu.
Wystawy stałe Muzeum J. Malczewskiego to: „Jacek Malczewski”, „Kolekcja Rodziny Pinno”, „Kultury pozaeuropejskie w zbiorach muzeum im. J. Malczewskiego”, „Wystawy przyrodnicze”, „Skarby i tajemnice Piotrówki”, „Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku”, „Leszek Kołakowski 1927 – 2009″ – ekspozycja bezpłatna.
Jak Radom powstał
Wystawa czasowa, którą obecnie można obejrzeć to “Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”. Prezentuje ona znane i nieznane opowieści o powstaniu Radomia i jego okolic. Ekspozycja przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży, ale starsi goście Muzeum również będą się świetnie bawić. „– Na najnowszej wystawie pokazane będą najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa najstarszego miejsca w Radomiu (Piotrówka) jak również późniejsze, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu” – mówił przed otwarciem wystawy Grzegorz Kościelniak, jej kurator.
Na wystawie prezentowane są także baśnie i legendy o miejscowościach z terenu Ziemi Radomskiej: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy. „-Zależy nam, żeby mieszkańcy tych okolic także zobaczyli tę wystawę, dowiedzieli się jak powstały nazwy miejscowości” – opowiadał Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.
Historyczna moda
Niebawem natomiast szykuje się w Muzeum wielkie wydarzenie. Będzie to wystawa pt.: „Historie w torebkach zaklęte”, której wernisaż zaplanowany został na 19 lutego 2021 r. Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych ok. 300 historycznych torebek z okresu od XIX do drugiej połowy XX wieku. Torebek będzie ok. 300. Poza nimi na wystawie pojawią się stroje damskie z różnych epok (XIX-XX w.) oraz obrazy ukazujące wizerunki kobiece.
W nadal obowiązującym reżimie sanitarnym Muzeum oprowadza grupy minimum 5-osobowe, po uprzednim zapisaniu się pod nr tel. 48 362 56 94. Dniem bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych jest sobota. Także szkoły i przedszkola mogą odwiedzić placówkę na lekcje muzealne i warsztaty. Grupy mogą mieć max. 20 osób – więcej informacji w Dziale Naukowo-Oświatowym: 48 362 56 94.
Źródło: str. int. i Facebook Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.