W sobotę, 13 sierpnia, otworzono na radomskim Rynku Muzeum Historii Radomia.
Muzeum Historii Radomia mieści się w odrestaurowanych kamienicach Gąski i Esterki w Rynku. Stała ekspozycja prezentująca dzieje miasta od IX wieku do 1945 roku powstała dzięki inicjatywie Muzeum im. Jacka Malczewskiego, przy finansowym wsparciu z budżetu Województwa Mazowieckiego.
– „To bardzo ważne wydarzenie. Od wielu lat pracujemy, aby Miasto Kazimierzowskie tętniło życiem. To już kolejny projekt, bo w kamienicy Deskurów mamy stałą wystawę poświęconą historii miasta po 1945 roku. Teraz w odnowionych kamienicach Gąski i Esterki możemy oglądać nowoczesną, multimedialną wystawę, która z pewnością będzie dumą radomian, bo pokazuje jak bogatą historię ma nasze miasto. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w proces tworzenia tego muzeum za cenny wkład w rewitallizację tej historycznej części naszego miasta” – mówił prezydent Radosław Witkowski.
W gruntownie wyremontowanych kamienicach Gąski i Esterki, na trzech kondygnacjach są prezentowane eksponaty pochodzące z różnych okresów, w tym m.in. biżuteria, ceramika, a także wyroby radomskiego rzemiosła. Te ostatnie odnaleziono w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Piotrówce i na terenie Miasta Kazimierzowskiego.
– „To najnowocześniejsze muzeum w Polsce. Połączyliśmy tu prawdziwe atrefakty, teatralne dekoracje oraz najnowocześniejsze multimedia, w tym hologramy, stanowiska wirtualnej rzeczywistości czy ekrany dotykowe” – wylicza odpowiedzialny za realizację projektu, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Duszyk.
W Muzeum Historii Radomia można także obejrzeć wnętrze gabinetu radomskiego historyka Walerego Przyborowskiego oraz zwiedzić wyposażoną w oryginalne meble z 1824 roku Aptekę pod Białym Orłem. W miejscu tym znajduje się również fotoplastykon, gdzie można oglądać stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W muzeum są również prezentowane eksponaty obrazujące historię radomskiego przemysłu, w tym wyroby pochodzące np. z Fabryki Broni, Fabryki Telefonów szwedzkiej firmy Ericsson oraz Fabryki Obuwia „Bata”.
Remont kamienic i ich wyposażenie kosztował ponad 16 mln złotych. Otwarciu Muzeum Historii Radomia towarzyszył piknik historyczny. W trakcie tego wydarzenia odbyły się m.in. pokazy grup rekonstrukcji historycznych prezentujących różne okresy historyczne, od średniowiecza do XX wieku.
Źródło: radom.pl