Cykliczny projekt pod nazwą „Ogród z historią” obejmuje rozmaite wydarzenia kulturalno-historyczne. W najbliższy czwartek ogród przy ul. Nadrzecznej 64 w Jedlni-Letnisku będzie miejscem prelekcji poświęconej ostatniemu żołnierzowi podziemia niepodległościowego – Józefowi Franczakowi ps. „Laluś”. Ponadto zostanie wystawa poświęcona żołnierzom walczącym po II wojnie światowej z komunistycznym reżimem.
“Ogród z historią” to projekt: Powiatowego Instytutu Kultury, gospodarzy miejsca – Grażyny Chrzanowskiej, Jerzego Chrzanowskiego, Filipa Chrzanowskiego, a także Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny i obejmuje wydarzenia kulturalne tj. koncerty, spotkania z prelegentami oraz wystawy historyczne.
– Od 13 maja do 19 sierpnia zapraszamy do ogrodu przy ul. Nadrzecznej 64 (deptak nad zalewem) w Jedlni-Letnisku na koncerty oraz spotkania i wystawy historyczne. Atrakcji będzie moc, przez cały wiosenno-letni sezon – zachęca Michał Adamczyk, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu.
Już w czwartek, 25 maja, będzie kolejna odsłona „Ogrodu z historią’. Tym razem w Jedlni-Letnisku odbędzie się plenerowe spotkanie z historykami dotyczące polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. W ramach wydarzenia zaplanowano prelekcję pracowników Instytutu Pamięci Narodowej – Marcina Krzysztofika z Oddziału w Lublinie oraz dr. Krzysztofa Busse z Delegatury w Radomiu. Wystąpienie będzie zatytułowane – „Ostatni żołnierz podziemia niepodległościowego — Józef Franczak ps. “Laluś”.
– Jeżeli mówimy o Żołnierzach Wyklętych to zdecydowanie przywodzi nam się na myśl – Józef Franczak ps. „Laluś” – jego tragiczna śmierć, w 1963 roku, uważana jest za koniec powojennego powstania antykomunistycznego na ziemiach polskich. Ostatni Wyklęty – niewątpliwie stał się symbolem, który warty jest obecnie przypomnienia, bo przez wiele lat uważany był za „bandytę” – dodaje Michał Adamczyk.
W ramach najbliższego „Ogrodu z historią” nastąpi także otwarcie wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”. O sposobach upamiętnienia opowie dr Rafał Zgorzelski – historyk-regionalista. Wstęp na rozpoczynające w czwartek, 25 maja, o godzinie 18:00 wydarzenie jest bezpłatny
W ramach „Ogrodu z historią” w Jedlni-Letnisku odbędzie się wiele zróżnicowanych wydarzeń. Więcej informacji dostępnych jest na poniższym plakacie.
Kolejne wydarzenie w ramach tego projektu, w którym będą uczestniczyli przedstawiciele radomskiego IPN, odbędzie się 22 czerwca. Prelekcję pt. „Niezależne harcerstwo w PRL” wygłosi prof. Marek Wierzbicki. Tego dnia będzie także otworzona wystawa „Bogu i Polsce. Harcerstwo niepokorne niezależne w PRL (1945-1990)”.