Od 1 stycznia na mapie Polski jako miasto odrodzi się Solec nad Wisłą. Jest jednym z dziesięciu nowych miast w kraju.
Od Nowego Roku Polska będzie miała 954 miasta – o 10 więcej niż do tej pory. W wielu przypadkach to odzyskanie, utraconych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim, praw miejskich. Uzyskanie statusu miasta wiąże się nie tylko ze zmianą wizerunkową, ale jest też szansą dla władz na pozyskanie nowych inwestorów i sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
„– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. To akt sprawiedliwości dziejowej” – powiedział premier Mateusz Morawiecki po wręczeniu aktów nadania statusu miasta włodarzom 10 miejscowości.
Do polskich miast dołączają tym samym: Kamieniec Ząbkowicki (powiat ząbkowicki, woj. dolnośląskie), Goraj (powiat biłgorajski, woj. lubelskie), Kamionka (powiat lubartowski, woj. lubelskie), Sochocin (powiat płoński, północna cześć woj. mazowieckiego), Solec nad Wisłą (powiat lipski, woj. mazowieckie), Wiskitki (powiat żyrardowski, woj. mazowieckie), Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie), Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie), Wodzisław (powiat jędrzejowski, woj. świętokrzyskie), Budzyń (powiat chodzieski, woj. wielkopolskie), Koźminek (powiat kaliski, woj. wielkopolskie).
„– Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć. Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też – lepsze perspektywy dla mieszkańców” – mówił premier Morawiecki.
Solec nad Wisłą
Solec nad Wisłą położony jest w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim, w gminie Solec nad Wisłą, u ujścia rzeczki Krępianki do Wisły. Miejscowość jest siedzibą gminy Solec nad Wisłą oraz rzymskokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Miejscowość uzyskała lokację miejską przed 1333 rokiem, a została zdegradowany w 1869 roku. Solec nad Wisłą był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, w drugiej połowie XVI wieku położonym w powiecie radomskim województwa sandomierskiego. Do 1954 roku był siedzibą dwóch gmin: Solec i gminy Dziurków. W latach 1975–1998 administracyjnie należał do województwa radomskiego.
Solec odpowiada definicji osady typu miejskiego i w dalszym ciągu przez wielu mieszkańców jest określany mianem osada, a nie wieś. Baza danych TERYT wyszczególnia dwie części miejscowości: Podole, położone w północnej części miejscowości, w pobliżu rzeki Krępianki oraz Podemłynie – południową część Solca, której nazwa pochodzi od starego młyna na rzece Krępiance (obecnie w ruinie). Do wsi przynależy przysiółek Kazimierówka, położony przy lesie ok. 3 km na zachód od Solca.
Wyróżnia się nienaruszoną, oryginalną strukturą topograficzną zabudowy, która istnieje co najmniej od schyłku XVIII w. Do zabytków Solca nad Wisłą należą m.in.: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w XIV w., kościół cmentarny p.w. św. Barbary z XII w., dom drewniany z końca XVIII w. czy zespół klasztorny reformatorów wzniesiony w 1626 r. Przez miejscowość przebiega wiele oznakowanych szlaków rowerowych. W Solcu mieszka mniej niż 1 tys. osób.
Źródło: gov.pl, solec.pl, internet.