W Solcu nad Wisłą i w Lipsku zasadzono „Dęby Pamięci”. Czynności te związane są ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 160. rocznicą Powstania Styczniowego.
Do zasadzenia „Dębów Pamięci” doszło we wtorek, 7 listopada, na terenie Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą i przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku im. Jana Pawła II. Na terenie powiatu lipskiego tego typu akcję zorganizowano po raz pierwszy. Miała ona uroczystą formę – uczestniczyli w niej starosta lipski, radni powiatu, przedstawiciele Lasów Państwowych, samorządowcy, dyrektorzy, pedagodzy, a także księża.
Na miejscu przekazano certyfikaty zaświadczające, że sadzonki dębu szypułkowego są oryginalnym potomkiem najsłynniejszego pomnika przyrody – dębu Bartek. Drzewa te to żywe pomniki. Powstańcy po odzyskaniu niepodległości wspólnie z leśnikami sadzili dęby, jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie.
W tym tygodniu w powiecie lipskim w ramach powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości przekazano także Ogień Niepodległości. Kolejny raz w powiecie lipskim miało miejsce takie wydarzenie. W bieżącym roku związane jest ono z XXII Sztafetą Rowerową „Ogień Niepodległości” organizowaną przez Hufiec ZHP Zgierz pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.
Harcerze przyjechali do Lipska 7 listopada i uczestniczyli oni również we wspomnianym sadzeniu „Dębów Pamięci”. Uroczystość przekazania Ognia Niepodległości, przywiezionego z Kostiuchnówki na Ukrainie, rozpoczęła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lipsku. Brali w niej udział przedstawiciele zróżnicowanych organizacji i jednostek samorządu terytorialnego, nie tylko z powiatu lipskiego, ale także z sąsiednich gmin i miejscowości z różnych części Polski. Na miejscu odśpiewano hymn, następnie głos zabrał starosta lipski. Wręczono także odznaczenia m.in. medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. św. Trójcy w Lipsku, gdzie odbyła się msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa przekazano ogień delegacjom z gmin powiatu lipskiego i ościennych oraz zaprzyjaźnionych samorządów, stowarzyszeń i instytucji. Ostatnim punktem wydarzenia było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku „Milenium” poświęconemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który znajduje się na placu kościelnym.
Ogień Niepodległości przypomina o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez Polskę, po 123 latach niewoli, wolności i powstanie w 1918 r. suwerennego państwa. Zapalany jest on kilka dni przez Świętem Niepodległości na grobach legionistów, poległych w 1915 i 1916 roku podczas walk na Wołyniu. Ogień ten zapłonie 11 listopada przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego.