To tu, w swojej kozienickiej rezydencji, spędzał czas król Stanisław August Poniatowski – wypoczywając i polując w pobliskich lasach.
W weekend warto odwiedzić zespół pałacowo-parkowy w Kozienicach. W odrestaurowanym kompleksie mają siedzibę lokalne władze i instytucje, ale obiekt jest już otwarty dla spacerowiczów, turystów i odkrywców historii regionu.
Murowany pałac zbudowano w latach 1776-78, za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W skład jednego z najokazalszych zabytków w naszym regionie wchodzi: zespół budynków stojących w miejscu XVIII-wiecznego założenia, kolumna Zygmunta I Starego, cmentarz rodziny Dehnów, wieża i park nawiązujący do dawnego stylu angielskiego, w którym znajduje się cykl rzeźb historycznych i fragment mostu łyżwowego.
Pałac i park zmieniały się przez lata pod względem architektonicznym, ale cały czas zachwycał swoim bogactwem i wyglądem. Niestety w czasie II wojny światowej spłonęło część kompleksu. Władze miasta jednak postanowiły go odbudować. Obecnie w głównym budynku znajduje się Urząd Miejski. W pozostałych oficynach swoje siedziby mają: Muzeum Regionalne, Rada Miejska, Urząd Stanu Cywilnego oraz Urząd Skarbowy. Z dawnego Zespołu Pałacowego zachowały się do dziś:
– dawna wozownia i stajnia połączone w jeden zespół z obiektem dawnej oficyny kuchennej z lat 1778-82,
– przebudowana w latach ok. 1896-1900 wieża,
– kamienne schody od strony parku,
– 2 cokoły pod rzeźby myśliwskie,
– cokoły w dwoma XIX-wiecznymi wazonami,
– 4 XIX-wieczne słupy bramy wjazdowej,
– 8 kolumn oświetleniowych,
– basen obłożony kamiennym obramieniem.
Wizyta w Kozienicach
Do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca i spotkania z historią zachęca również oferta Muzeum Regionalnego. Znajdziemy w niej wystawy stałe, związane z kolejnymi etapami istnienia kompleksu, ale także wydarzenia i wystawy czasowe. Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę Muzeum.
Nie można pominąć podczas wizyty spaceru po pałacowym parku. Położony za pałacem, usytuowany na stoku opadającym ku rzece Zagożdżance, pozostaje niewątpliwie dumnym świadkiem niegdysiejszych towarzyskich wydarzeń i królewskich spacerów. Z dawnego kompleksu w całości zachowały się boczne aleje grabowe. W południowo-wschodniej części parku znajduje się niewielki, zabytkowy cmentarz z nagrobkami rodziny Dehnów. Obecnie park wzbogacony został o drewniane rzeźby wykonane prze lokalnych artystów.
Przed pałacem natomiast stoi jeden z najstarszych polskich świeckich pomników, wzniesiony w 1518 roku. Powstał jako pamiątka narodzin w Kozienicach przyszłego króla Polski, Zygmunta Starego.
Zespół pałacowo – parkowy w Kozienicach kryje w sobie mnóstwo fascynujących ciekawostek historycznych. Aby je poznać, warto udać się do tego miejsca i wyruszyć śladami królów zwiedzając kompleks zabytków.
Źródła: kozienicepowiat.pl , muzeum-kozienice.pl, Internet