W 2019 roku Maria wraz z niepełnosprawnym synem przechodzili przez piekło. Dzięki pomocy prawnika i psychologa z Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kozienicach dochodzi do siebie, a wobec sprawcy przemocy zastosowano środek zapobiegawczy. Jej historia jest przykładem na to, że osoba pokrzywdzona przestępstwem może liczyć na wsparcie i nie jest pozostawiona sama sobie.
Gdy mieszkanka pobliskiej gminy zgłaszała się do Punktu Pomocy, była w złym stanie fizycznym i psychicznym. 55-latka przez długi czas była bita i poniżana przez swojego męża, z którym od wielu lat wychowywała niepełnosprawnego syna.
W domu Marii dochodziło do przemocy. Jej mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Kobieta była załamana. Bywało, że świadkami wyzwisk i rękoczynów byli sąsiedzi.
Maria trafiła pod skrzydła doświadczonego pracownika Punktu Pomocy Pokrzywdzonym. Po rozmowie z osobą pierwszego kontaktu, postanowiła sięgnąć po pomoc, jaką jej zaoferowano. Korzystając z porad prawnika i psychologa, złożyła wniosek o świadczenia pomocowe, które zostały jej natychmiast przyznane. Sprawca przemocy, dzięki działaniom prawnym, został zatrzymany. Otrzymał także zakaz zbliżania się do ofiar przestępstwa.
Kobieta i jej syn zaczęli wówczas dochodzić do siebie po traumatycznych przeżyciach i wreszcie poczuli się bezpiecznie. Pomogły im w tym rozmowy z psychologiem i wsparcie pracowników Punktu. Dzięki temu mieszkanka powiatu kozienickiego nabrała siły, tak potrzebnej do walki o siebie i swoje niepełnosprawne dziecko. Jednak, w 2020 roku, mąż Marii złamał zakaz zbliżania się do rodziny. Tu ponownie zadziałała policja i prawnik ośrodka. Mężczyznę zatrzymano, zakaz zbliżania się pozostał w mocy, ale zmieniono środek zapobiegawczy. Tym razem, za załamanie zakazu zbliżania się, sprawca trafi do aresztu.
W chwili obecnej Maria i jej syn czują się bezpiecznie i odbudowują swoje życie. Dzięki wsparciu i konsekwentnym działaniom pracowników Lokalnego Punktu Pomocy w Kozienicach odzyskują równowagę i spokój. Kobieta docenia szerokie wsparcie, jakie otrzymała.
Szukasz pomocy? Uzyskaj wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Każda osoba będącą ofiarą przemocy i przestępstwa, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. Powyżej opisana historia pomocy jest tylko jednym z wielu takich przykładów. W całej Polsce działa 370 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Redakcja Radomskie.info
/dane personalne beneficjentki Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione/